Pinot Noir 2017, Vin. Sv. Tomáše

 
 

Pěkný Pinot Noir z Čech

Dostupnost Momentálně nedostupné
239 Kč    
Kód produktu 4-5-4
Značka Vinařství Svatého Tomáše
Kategorie Tichá červená suchá
 

Pinot Noir 2017, Vin. Sv. Tomáše
Obec Malé Žernoseky, podoblast Litoměřická, oblast Čechy

Pinot je v Čechách doma už nejméně od doby Karla IV. a stále se mu na teplých opukových svazích Polabí, nebo čedičových stráních Středohoří, velmi dobře daří. Je to odrůda milující dřevo, proto i tento je alespoň částečně školený na dřevěném sudu. V chuti se zdá být lehčí, avšak má poměrně vysoký alkohol. Ten vás naštěstí překvapí jen na vinětě, v chuti na sebe nijak neupozorňuje. 

Vzhled
Pro tuto odrůdu je typická lehčí, průhledná červená barva, která má v mládí studeně nafialovělé tóny, ty pak v průběhu let dozrávají v teplejší cihlový nádech. Tak tomu je i v tomto případě.

Vůně
Lehčí, svěžejší, než byste možná čekali, ale vzhledem k terroiru odpovídající. Odrůdově typická kořeněná mandle a sladká paprika. 

Chuť
Víno je suché. Jak už bylo v úvodu zmíněno, chuť je lehkonohá, ale zároveň dostatečně robusní, aby překryla 14% alkoholu. Jinak je harmonická, odpovídá tónům ve vůni.

Párování s jídlem
Toto víno vyloženě volá po tom, aby se podávalo k jídlu, má v gastronomii široké použití. Od vzletné Italské kuchyně přes pernatou zvěřinu, až po domácí kachnu. Vyšší alkohol a kyseliny napomohou při trávení tuků.

Potenciál zrání: 6 let

Alkohol 14% obj.
Objem lahve 0,75l
Jakostní zařazení: České zemské
Suché

Vinařství Svatého Tomáše, stejně jako mnoho jiných, se úmyslně vzdává zatřídění vín podle přívlastků a všechna svá vína deklarují jen jako vína zemská. Pro usnadnění orientace na vinětách pak uvádějí cukernatost hroznů při sklizni, což znalejším zákazníkům napoví, do jakého přívlastku by bývala mohla být zatříděna. Zde je to 23,8°NM